Tekirdağ Devlet Hastanesi

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü
Tekirdağ Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Tarihçemiz

Güncelleme Tarihi: 12/10/2017

tekirdag-devlet-hastanesi-tarihce.jpg.....

Tekirdağ Memleket Hastanesi mutasarrıf Zekeriya Zihni bey ile mahalli ahız asker Reisi (Askerlik Şube Başkanı) Salim Paşa’nın teşebbüsleriyle Etyemez Mahallesi kabristanı üzerine inşa edilmiştir. Hastanenin bütün masrafları CEMAAT-I İSLAMİYE teşkilatı yani İslam Cemaatı tarafından karşılanmıştır. Çanakkale ve Gelibolu yarımadasında yapılan savaşlarda yaralanan Mehmetçikler memeleket hastanesinde ve o zaman kolordu merkezi olan bugün Tuğlacılar Lisesi ve Atatürk İlköğretim Okulu Arsaları üzerine kurulan seyyar çadırlarda tedavi ediliyor, iyi olanlar memleketlerine gönderiliyor.

Şehit olanlar aynı yol üzerindeki Namazgah kabristanına (bugünkü şehitlik) defnediliyordu. 1950 yılına kadar 50 yataklı bir hastane olarak çalışan memleket hastanesi 1960-1967-1972-1985-2002 yıllarında yapılan ek binaların açılışı ile 250 yatak kapasiteli olarak hizmet vermekte iken 2006 yılında 82. Yıl Devlet Hastanesi ile birleşerek 400 yatak kapasitesine çıkarılmıştır. Bugün 1. ve 2. kısmım binalarıyla Tekirdağ Devlet Hastanesi olarak hizmet vermektedir. Hastanemizde bugüne kadar aşağıda ismi yazılı olan hekimlerimiz başhekimlik görevini üstlenmişlerdir.

Uzm.Dr. Muzaffer SAYLAM                    (23.10.1936 – 27.03.1951)
Uzm.Dr. Selahaddin BAŞ                       (18.04.1951 – 23.07.1952)
Uzm.Dr. Halit MADAKBAŞI                    (28.11.1955 – 24.12.1955)
Dr. Hikmet KOCAER                              (24.12.1955 – 18.12.1956)
Dr. Hikmet ERTEZ                                  (21.01.1957 – 29.08.1959)
Uzm.Dr. Şadan Talat URAL                    (01.04.1960 – 04.07.1967) 
Dr. Şefik ALTAN                                      (04.07.1967 – 17.09.1968)

Uzm.Dr. Neyir ÖZSUCU                          (18.09.1968 – 30.12.1975)
Uzm.Dr. Bülent ÖZAL                             (01.06.1976 – 05.12.1984)
Uzm.Dr. Fazıl SABUNCUOĞLU              (05.12.1984 – 21.10.1993)
Uzm.Dr. İbrahim TÜRKSEVER               (22.10.1993 – 19.09.1999)
Uzm.Dr. Mehmet ORDUERİ                    (20.09.1999 – 21.11.2002)

Uzm.Dr. Mehmet BERKYÜREK              (07.01.2003 – 15.06.2006)
Uzm.Dr. Berat Selçuk SENYELLİ           (16.06.2006 – 05.02.2007)
Uzm.Dr. Abdurrahman DAĞCI               (06.02.2007 – 12.02.2007)
Uzm.Dr. Cengiz BECERİR                      (13.02.2007 – 02.11.2012)
Dr. Raif ÜZMEZ                                       (2012 – 2014)

Yard. Doç. Mustafa DOĞAN                  (2013 – 2014)
Uzm Dr. Atakan EREN                           (2014 – 2016)
Uzm.Dr. Aykut DEMİRKIRAN                (2017-Devam Ediyor)